Czy zastanawiałeś się czasem dlaczego niektóre osoby chorują częściej niż inne? Nie mam tu na myśli konsekwencji wypadków, ale choroby somatyczne, które od zawsze dotykały całe pokolenia. Wiemy już dużo o wpływie żywienia na zdrowie i staramy się stale poprawiać swój jadłospis. To jednak nadal zbyt mało. Dlatego szukasz dalej i czytasz, że ważny jest wysiłek fizyczny. Najlepiej umiarkowany i codzienny. Ok, mamy to. Ale wciąż jeszcze masz coś z tyłu głowy. Dobrze jesz, dobrze ćwiczysz i…………..dobrze śpisz. Tak tak, sen to niezbędny element zdrowia. Kiedyś przecież musisz się zregenerować. Jednak o Twoim dobrostanie decyduje także forma psychiczna. Wszystko zaczyna się w głowie i tu też się kończy. Warto więc wiedzieć co Ci sprzyja, albo przynajmniej co szkodzi. Jest pewien typ osobowości, który raczej mało znamy. Na pewno obiły Ci się o uszy hasła takie jak choleryk, sangwinik, melancholik czy flegmatyk. Niesamowicie ciekawy jest związek osobowości ze zdrowiem i chorobą. Somatopsychologia i psychosomatyka to ostatnio modny temat. Jak to rozwikłać?
Negatywna emocjonalność i hamowanie społeczne
Osobowość typu D pierwszy raz nazwana została w 1995 w Antwerpii przez psychologa klinicznego Johana Denoletta. Na taki typ składają się dwa główne filary: negatywna emocjonalność oraz hamownie społeczne. No właśnie. Pomyśl teraz, czy znasz kogoś kto zawsze narzeka? Albo masz kontakt z kimś, kto wszystko widzi w czarnych barwach tak bardzo, że udziela się to Tobie? Negatywna emocjonalność polega właśnie na odczuwaniu stałego lęku, złości, gniewu, Warto dodać, że negatywny obraz dotyczy nie tylko postrzegania świata ale i własnej osoby. Taki człowiek przebywa w stałym napięciu, a różne zdarzenia interpretuje głównie jako zagrażające. Do tego jest społecznie wyhamowany, czyli wszystkie te trudne emocje trzyma w sobie i nie wyraża ich w obecności innych ludzi. Chce być dobrze postrzegany przez innych, więc woli te emocje stłumić gdzieś głęboko. że w przyrodzie nic nie ginie, to gdzieś to się musi podziać i mamy chorobę. Często także osoba owa buduje dość duży dystans w relacjach i zaczyna ich unikać. Taki typ osobowości posiada także skłonność do zamartwiania się i brak umiejętności dostrzegania pozytywnych aspektów. Wiesz co, jak myślę o tym, co właśnie napisałam, to wydaje mi się to straszne. I nawet niemożliwe. Ale jednak znamy takich ludzi. Albo sami nimi jesteśmy.
Osobowość stresowa
Przez obecność tych wszystkich wcześniej opisanych cech, osobowość typu D naukowcy nazwali osobowością stresową. Dlaczego właściwie o tym piszę? Bo stresu wszyscy mamy ponad miarę. Do tego jest on już naprawdę długotrwały i może powodować zmiany w naszym zachowaniu. Te zmiany powoli mogą prowadzić to wykształcenia cech osobowości typu D. A tego nie chcesz na pewno. Jak to się dzieje? Wszyscy narzekają na pogodę, na…………………..(wpisz co chcesz), to i ja będę narzekać. Do tego codziennie wręcz bombarduje Cię ogromna ilość negatywnych informacji z kraju i ze świata. I oczywiście z Twojego środowiska. Zaczynasz odczuwać napięcie, gorzej śpisz i koło negatywizmu się napędza. Stres towarzyszy Ci już stale, a Ty zaczynasz się zastanawiać gdzie się właściwie podział ten pozytywnie nastawiony do świata człowiek.
Typ D a skłonność do chorób
I tu dochodzimy do sedna sprawy. Według badaczy osobowość typu D to naprawdę poważny czynnik ryzyka chorób somatycznych, szczególnie tych związanych z układem krążenia. Ludzie z takim typem osobowości znaczenie częściej skarżą się na ból w klatce piersiowej oraz chętniej sięgają po środki uspokajające. W badaniach dotyczących choroby niedokrwiennej serca stwierdzono, iż osoby z typem D, czterokrotnie częściej chorują na tę przypadłość, a i śmiertelność w tej grupie jest dużo większa. Do tego skłonność do kolejnego zachorowania jest o ponad połowę większa niż u osób bez owej osobowości. Inne badania dostarczają informacji, że nawet 73 % przypadków śmiertelnych w grupie chorób sercowo-naczyniowych dotyczyło chorych z typem D. Ogromna liczba…..Polskie badania z 2003 roku rozszerzono już o obserwację korelacji osobowości stresowej z chorymi na nowotwory oraz pacjentami dializowanymi. Określono wówczas, iż 41 % osób dializowanych wykazywało ten typ osobowości. U chorych onkologicznie określono te liczbę na 19 %, zaś u pacjentów kardiologicznych na 31%. Podsumowując: całkiem spora liczba osób chorych manifestuje stresowy typ osobowości.
Jakość życia
Jak się pewnie domyślasz, osobowość typu D dotyczy także osób zdrowych. Obliczono, że mamy ich w populacji ok. 10 %. Co wydaje się najtrudniejsze, to naprawdę słaba jakość życia. Ciągły lęk blokuje podejmowanie decyzji i nowych wyzwań. Brak poczucia wartości i narzekanie prowadzi w końcu do samotności, bo kiedyś wreszcie kończy się cierpliwość otoczenia. Większość działań pozbawiona jest sensu, a bierność wlewa się drzwiami i oknami. Oczywiście to nie jest też tak, że koniecznie trzeba mieć wszystkie wymienione cechy, aby stwierdzić obecność takiej osobowości. Ale jeśli zauważasz u kogoś lub u siebie większość, to już sygnał alarmowy. Jeszcze parę lat temu nie spojrzałabym na to w ten sposób. Wiedza psychologiczna pozwala lepiej zrozumieć siebie i innych…………i?
Pracuj nad sobą! Masz wpływ na zdrowie!
I jak tu sobie poradzić z taką sytuacją? W sumie to może ona przyjąć dwa warianty: albo Ty masz osobowość stresową albo ktoś w Twoim otoczeniu taką ma.
Wariant I. Masz osobowość typu D
Jeśli to widzisz to już pierwszy i najważniejszy krok. Nie jestem psychologiem, ale sama podjęłabym parę działań, żeby nad sobą popracować. I byłaby to metoda małych kroków.
-
Minimalizacja narzekania
O tym pisałam już parę tygodni temu. I choć narzekanie ma sporo funkcji socjalizacyjnych to mówimy mu stanowcze nie.
-
Wdzięczność
To dla mnie jedna z najskuteczniejszych technik. Oczywiste rzeczy, możliwości i umiejętności, które posiadamy są naprawdę luksusem gdzieś tam, dla kogoś na końcu świata. I przypominanie sobie tego codziennie daje sporą wolność i radość.
-
Ucinaj dopływ złych informacji
Jeśli to możliwe to np. nie oglądaj zbyt wiele doniesień o strasznych tragediach itp. Nie mówię tu o braku świadomości co dzieje się wokół nas, ale co innego przeczytać konkretne i rzetelne informacje, a co innego słuchać doniesień tylko w jednym tonie. Filtruj.
-
Szukaj pozytywnych osób
I to nie jest takie łatwe zadanie. Ale warte zachodu, bo taka osoba obok to skarb. I nie ważne kim ona dla Ciebie jest. Jej pozytywne nastawienie na pewno wiele wniesie w Twój nastrój.
-
Nie rozpamiętuj porażek i przykrych sytuacji
Każdemu zdarzają się porażki. Wyciągamy wnioski i lecimy dalej.
-
Dbaj o swoje hobby
Jeśli je masz, to poświęć mu czas, żeby się nie zakurzyło. Przyniesie Ci radość i satysfakcję. To inwestycja w zdrowie.
Wariant II. Masz w otoczeniu osobowość typu D
Osobiście cały czas dbam o wszystkie te powyższe punkty ( z różnym skutkiem 😀 ), ale jeśli mam taką osobę obok, to staram się jakoś ją „zarazić” dobrym nastawieniem. A jeśli to niemożliwe, to odcinam się mentalnie od tych złych emocji, aby nie przenosić ich na siebie. I to jedyne, co mi przychodzi do głowy. Trzymam kciuki za walkę o pozytywne nastawienie :-D.
Ania.
P.S. Widzisz błędy? Napisz! 😉
Bibliografia:
Ogińska- Bulik N., Juczyński Z. Właściwości osobowości sprzyjające chorobom somatycznym- rola typu D. Psychoonkologia 2008. Tom 12, nr 1. s. 7-13.